Szkoła Podstawowa nr 2 w Kórniku
im. Teofili z Działyńskich Szołdrskiej-Potulickiej
Strona głównaAktualnościPrawo szkolneRegulaminy i proceduryWydarzenia, Galeria 2015/16UczniowieRodziceSchronisko młodzieżoweStowarzyszenie ,,Życzliwi Dwójce"Archiwum 2010/14Wydarzenia, Galeria 2010/11Wydarzenia sportowe. Galeria 2010/11Wydarzenia sportowa. Galeria 2011/12Wydarzenia, Galeria 2011/12Wydarzenia, Galeria 2013/14 Wydarzenia, Galeria 2014/15
wydarzenia
Walne zebranie - 8.06.2011 r.
wydarzenia
120 rocznica urodzin A. Fiedlera 19.11.2014 r.
Rok Korczaka - zaproszenie na sesję
Obchody Roku Korczaka - scenariusz
2010/11

,,Popołudnie z polskimi Noblistami" - 9.12.2011 r.

Popołudnie z polskimi Noblistami to kolejny projekt realizowany przez nasze stowarzyszenie. W projekcie wzięły udział wszystkie szkoły podstawowe z terenu  gminy Kórnik. Głównym celem naszych działań było przybliżenie uczniom sylwetki Alfreda Nobla i  polskich Noblistów. W związku z powyższym zorganizowano dwa konkursy: pierwszy na  przedstawienie w formie plakatu sylwetek polskich laureatów Nagrody Nobla oraz drugi na recytację poezji lub prozy polskich Noblistów.
Wyniki pierwszego konkursuprzedstawiają się następująco: I miejsce zajął Bartosz Urbaniak ze Szkoły Podstawowej w Szczodrzykowie i Adam Przybyła ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kórniku, II miejsce – Magda Byczyńska ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kórniku i Szymon Naglewicz ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kórniku, III m – Agnieszka Wlazły i Małgorzata Tomczak ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kórniku oraz Weronika Rotter ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kórniku.
W drugim konkursie wzięli udział młodzi recytatorzy, którzy zaprezentowali teksty W. Szymborskiej, Cz. Miłosza i H. Sienkiewicza. I miejsce w tym konkursie zajęła – Julia Wilczewska ze Szkoły Podstawowej w Szczodrzykowie, II miejsce – Monika Stempniak ze Szkoły Podstawowej w Robakowie i Jan Nowak ze Szkoły Podstawowej w Szczodrzykowie,  III miejsce – Marta Kaźmierczak ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kórniku i Magdalena Byczyńska ze Szkoły nr 2 w Kórniku. Wszyscy laureaci otrzymali nagrody książkowe i dyplomy, a pozostali uczestnicy etapu gminnego drobne nagrody pocieszenia i dyplomy uczestnictwa. Dyrektorom szkół wręczono dyplomy uczestnictwa szkoły.
Uwieńczeniem tych wszystkich działań było  spotkanie pod hasłem Popołudnie z Noblistami. W świątecznie udekorowanej auli SP nr 2 w Kórniku zasiedli zaproszeni goście z panem Burmistrzem Jerzym Lechnerowskim i przewodniczącą Komisji Oświaty Ireną Kaczmarek na czele, a także zwycięzcy konkursów wraz ze swymi nauczycielami i rodzicami. Podczas tego spotkania laureaci konkursu recytatorskiego i plastycznego, w obecności swoich rodziców i nauczycieli, odebrali nagrody z rąk prezesa Stowarzyszenia, dyrektor Zofii Talarczyk.
Następnie zgromadzeni obejrzeli  inscenizację przygotowaną przez koło teatralne działające w Szkole Podstawowej nr 2 w Kórniku. Wystąpili w niej  uczniowie, którzy przedstawiali sylwetki polskich laureatów Nagrody Nobla – Marii Skłodowskiej-Curie (dwie nagrody Nobla: w 1903 i 1911r. – setna rocznica wręczenia nagrody), Henryka Sienkiewicza (1905r.), Władysława Stanisława Reymonta (1924r.), Czesława Miłosza (1980r.), Lecha Wałęsy (1983r.) oraz szczególnie bliskiej naszym sercom Wisławy Szymborskiej (1996r. – 15 rocznica wręczenia nagrody). Łącznie pięciu Polaków Wizualnym dopełnieniem informacji, które padały ze sceny była tworzona „na gorąco” galeria  portretów naszych Noblistów. Jedno symboliczne miejsce pozostawiono puste dla… kolejnego Polaka, laureata Nagrody Nobla.
Myślimy, że w godny sposób uczciliśmy pamięć znamienitych Polaków, którzy wpisali się w nurt idei Alfreda Nobla, szwedzkiego chemika, który w swoim testamencie napisał: Wszystkie pozostałe po mnie, możliwe do zrealizowania aktywa, mają być rozdysponowane w sposób następujący: kapitał zostanie przez egzekutorów ulokowany bezpiecznie w papierach, tworzących fundusz, którego procenty każdego roku mają być rozdzielone w formie nagród tym, którzy w roku poprzedzającym przynieśli ludzkości największe korzyści.[...] . Pierwsza uroczystość wręczenia nagrody Nobla odbyła się w 1901 r., a otrzymał ją miedzy innymi założyciel czerwonego Krzyża Jean Henri Dunant. Nagroda Nobla jest przyznawana w dziedziniach fizyki, chemii, medycyny, literatury, za zasługi dla pokoju oraz od 1968 r. w dziedzinie ekonomii. Laureat otrzymuje złoty medal, dyplom honorowy oraz kwotę pieniężną – obecnie 10 milionów koron szwedzkich. Pokojowe nagrody wręczane są przez norweskiego króla w Oslo, a pozostałe w Sztkholmie.
Nagroda przyznawana jest za życia, nigdy nie przyznano nagrody pośmiertnie. Do nagrody Nobla nominowano również Stefana Żeromskiego, Elizę Orzeszkową, Zbigniewa Herberta, papieża Jana Pawła II, Tadeusza Mazowieckiego i Leszka Balcerowicza. Nagrody jednak im nie przyznano.
Na naszej scenie gościnnie wystąpiła Agnieszka Chmielewska, wielokrotna laureatka gminnych konkursów realizowanych przez Bibliotekę Publiczna w Kórniku, pięknie recytując wiersz Wisławy Szymborskiej. Nasz wieczór miała uświetnić też swoją wspaniałą grą na pianinie Żaklin Grzaślewicz – lecz nasze elektroniczne pianino nie chciało wydać żadnego dźwięku.
Projekt przeprowadziły panie: Zofia Talarczyk – prezes Stowarzyszenia, Grażyna Szklarek, Teresa Lubińska, Ewa Nowaczyk, Maria Matysiak, Natasza Noskowiak, a zrealizowano go w ramach powierzenia wykonania zadania przez Urząd Miasta i Gminy Kórnik, który był sponsorem nagród. Dziękujemy!
Osobne podziękowania kierujemy do jurorów konkursu recytatorskiego: pp. Iwony Kalisz, Iwony Krzyżaniak, Teresy Lubińskiej, Grażyny Szklarek.oraz jurorów konkursu na plakat: pp. Katarzyny Warteresiewicz, Teresy Lubińskiej i Ewy Nowaczyk.----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

2009/10

10 października 2009 r. - Wycieczka autokarowo – kolejowa do Rakoniewic i Wolsztyna

10 października 2009 roku Stowarzyszenie "Życzliwi Dwójce” zabrało grupę 35 –osobową – dzieci z Radzewa i Bnina na niepowtarzalną wycieczkę autokarowo – kolejową. Celem naszego wyjazdu były miasta Rakoniewice i Wolsztyn.
Dzieci wraz z opiekunami: p. Jolantą Ratajczak, p. Mirosławem Grzybkiem i p. Andrzejem Tarnawskim wyruszyli wczesnym rankiem do Rakoniewic.

Największą atrakcją tego miasta jest Wielkopolskie Muzeum Pożarnictwa, mieszczące się w dawnym zborze ewangelickim z 1763 r.

 
Wycieczkowicze z zainteresowaniem oglądali eksponaty dokumentujące tradycje i historię straży na terenie Wielkopolski. Szczególne zainteresowanie wzbudziły zgromadzone wozy strażackie. W muzeum znajduje się 25 takich samochodów.
Muzeum Pożarnictwa zajęło I miejsce w tegorocznym plebiscycie Wielkie Odkrywanie Wielkopolski w kategorii atrakcje turystyczne. W budynku muzeum mieliśmy również okazję obejrzeć wystawę związaną
z historią tego regionu.

Po wyjściu z muzeum udaliśmy się na miejski rynek w Rakoniewicach, aby zobaczyć znajdująca się tam fontanną oraz drewniane domy podcieniowe.

Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Muzeum Parowozów w Wolsztynie. Dzieci obejrzały kolekcje 20 parowozów, zabytkowe drezyny ręczne oraz różnego rodzaju sprzęt i akcesoria kolejarskie. Kilkanaście z parowozów jest w pełni sprawnych i prowadzi regularne pociągi osobowe z Wolsztyna do Poznania, Leszna i  Zbąszynka. Grupa miała okazję zobaczyć przygotowanie parowozu do wyjazdu w trasę. 

Następnym punktem wycieczki byl Skansen Budownictwa Ludowego Zachodniej Wielkopolski. Na terenie skansenu zobaczyliśmy obiekty architektury wiejskiej z XVIII – XIX wieku, a także
sprzęty, narzędzia oraz przedmioty służące mieszkańcom do pracy i życia codziennego w zagrodzie.    

Atrakcją był jeden z najstarszych czynnych wiatraków w Polsce. Dzieci poznały wyposażenie młyna, pracę młynarza oraz zasady działania wiatraka.

Ostatnim punktem wycieczki była podróż pociągiem z Wolsztyna do Poznania. Dla niektórych uczestników było to ogromne przeżycie, bowiem pierwszy raz miały okazję podróżować tym środkiem lokomocji.
           
Do domu wróciliśmy późno, zmęczeni, ale bardzo zadowoleni. Na pamiątkę naszego wyjazdu każdy uczestnik otrzymał od organizatora broszurkę, która nie pozwoli zapomnieć o naszej wspólnej wyprawie. 

Wycieczkę zorganizowały pp. J. Ratajczak i I. Bieracka. 

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 2008/2009

Ii Rajd z cyklu ,,Poznajemy gminę i jej mieszkańców"  - Śladami Tytusa Działyńskiego - 18.10.2008 r.

W dniu 18 października 2008 roku uczniowie szkół podstawowych gminy Kórnik uczestniczyli w II edycji rajdu z cyklu „Poznajemy naszą gminę i jej mieszkanców”. Jego organizatorem jest stowarzyszenie ,,Życzliwi Dwójce" działające przy SP nr 2 w Kórniku.
 

Pierwszy rajd odbył się w roku 2007 – wtedy uczniowie poznawali postać legendarnej Białej Damy – patronki SP nr 2 w KórnikuTeofili z Działyńskich Szoldrskiej -Potulickiej. Drugi rajd poświęcono Tytusowi Działyńskiemu.
Uczestnicy rajdu spotkali się w SP nr 1 w Kórniku, bo właśnie ta szkoła nosi imię Tytusa Działyńskiego.
 


 

Przybyłych do szkoły uczniów i ich opiekunów przywitała v-ce dyrektor SP nr 1 – pani Małgorzata Achtabowska oraz organizatorzy rajdu pp. Z. Talarczyk (prezes stowarzyszenia) oraz T. Lubińska (bibliotekarz SP nr 1 w Kórniku) 
Życie i dokonania Tytusa Działyńskiego wszystkim zgromadzonym przedstawił uczeń klasy szóstej – Jędrzej Jakubowski. Zaprosił też wsyzstkich ucyestnikw rajdu do zwiedzenia wystawy, na której można było obejrzeć zbiory zgromadzone przez Tytusa Działyńskiego     i jego rodzinę.

Ze Szkoły Podstawowej nr 1 biorący udział w rajdzie udali się pod ratusz w Kórniku, żeby uczcić tam pamięć mieszkańców Kórnika rozstrzelanych przez Niemców podczas II wojny światowej. 20 października minęła 70 rocznica tego tragicznego wydarzenia.  
 


 

O tych wydarzeniach opowiedziała uczniom pani Krystyna Kowalczyk – nauczycielka Gimnazjum nr 1 w Kórniku. Pod tablicą rozstrzelanych uczniowie wszystkich szkól podstawowych złożyli kwiaty i uczcili pamięć pomordowanych minutą ciszy.
 

Ulicą Działyńskiego trasa rajdu wiodła do kościóła w Kórniku. W nim znajdują się grobowce rodziny Działyńskich, a na zewnątrz budynku kościoła tablica poświęcona członkom tej zasłużonej dla naszej gminy rodziny.
 

Dalej udaliśmy sie do zamku do zamku. Uczestnicy Rajdu zwiedzili zamkowe komnaty, bibliotekę zbiorów specjalnych oraz wysłuchali ciekawych opowieści o eksponatach muzealnych, bibliofilskich i przyrodniczych zgromadzonych przez Tytusa Działyńskiego oraz jego rodzinę.
 


Uczestnicy rajdu przed pomnikiem Tytusa Działyńskiego na placu zamkowym.

Spod zamku w Kórniku uczestnicy rajdu przeszli do SP nr 2 w Kórniku, gdzie w auli czekał na nich gorący poczęstunek. Tutaj też uczniowie wzięli udział w mini-konkursie związanym z tym co podczas tego rajdu zobaczyli i usłyszeli.

Organizatorzy rajdu podziękowali wszystkim za udział i wyrazili nadzieję, że za rok znowu się spotkają, tym razem na rajdzie poświęconym prawdopodobnie hr Władysławowi Zamoyskiemu.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

19 września 2009 r.- Rajd pieszy - ścieżką przyrodniczo – edukacyjną „Bobrowy Szlak”

Stowarzyszenie „Życzliwi Dwójce” działające przy SP nr 2 w Kórniku wraz z głównymi organizatorkami pp. I. Biernacką i J. Ratajczak zorganizowało dla dzieci ciekawą formę sobotniego wypoczynku. Uczniowie ze szkół w Szczodrzykowie, Kórniku, Radzewie i Bninie wzięli udział w rajdzie pieszym ścieżką przyrodniczo –edukacyjną „Bobrowy Szlak”
19 września 2009 roku 50 uczestników pod opieką wychowawców udało się autokarem do Czmońca, gdzie oczekiwał na nas twórca Bobrowego Szlaku, a zarazem nasz przewodnik pan Zbigniew Tomaszewski. Razem odbyliśmy interesujący spacer Starorzeczem Warty, gdzie dzieci przeżyły ciekawą lekcję przyrody w terenie.

 
Bardzo dobrze wiemy, że nic tak nie uczy, jak bezpośredni kontakt z przyrodą i możliwość jej „dotknięcia”. Rajdowicze poznali piękno najbliższej okolicy oraz życie mieszkańców łąk i lasów. Pan Z. Tomaszewski dzięki swoim opowieściom dostarczył młodym uczestnikom rajdu wiele wrażeń. Szczególną atrakcją było wejście na 15 – metrową wieżę widokową, z której rozpościerał się wspaniały widok na okolice.

 

Podczas rajdu odbyło się małe grzybobranie. Okazało się, że na szlaku znaleźliśmy maślaki, podgrzybki i borowiki.

  
Na zakończenie pieszej wędrówki organizatorzy przygotowali dla dzieci ognisko z kiełbaskami oraz krótki quiz sprawdzający zdobytą wiedzę.

  
Na pożegnanie , każdy uczestnik rajdu otrzymał od pana Zbigniewa Tomaszewskiego pamiątkową kartkę, a od organizatora broszurkę, która nie pozwoli zapomnieć o wspólnej wyprawie. Mamy nadzieje, że zachęci ona do aktywnego wypoczynku dzieci wraz z rodzicami.


2008/09

 

Stowarzyszenie pokrylo koszt autokaru, a uczestnicy biletu wstępu. 

Wyjazd zorganizowały pp. I. Biernacka i J. Ratajczak.
 

25 października 2008 r. - wycieczka do Gołuchowa i Śmiełowa

Stowarzyszenie „Życzliwi Dwójce” zorganizowało dla uczniów naszej szkoły wycieczkę z cyklu „Poznajemy Wielkopolskę – naszą małą Ojczyznę”.
Dnia 25 października 2009 roku udaliśmy się 39 osobową grupą do Gołuchowa i Śmiełowa. Stowarzyszenie zaprosiło do wzięcia udziału w wycieczce ubiegłorocznych absolwentów, którzy uzyskali bardzo dobre wyniki w nauce.

Wybór miejsc przez organizatorów nie był przypadkowy. Zamek w Gołuchowie związany jest z osobą Tytusa Działyńskiego, właściciela zamku w Kórniku.
Tytus Działyński kupił zamek w Gołuchowie dla swojego syna Jana. W latach 1872 – 85 zamek został odbudowany z inicjatywy Izabeli Czartoryskiej, żony Jana Działyńskiego – pana na Kórniku.          

Obecnie mieści się tutaj oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Podczas wędrówki po wnętrzach oglądaliśmy zbiory starożytnych waz greckich, kolekcje dzieł sztuki z różnych krajów i epok. Podziwialiśmy również kunszt renesansowych rzemieślników.


Większość dzieci znalazła się w Gołuchowie po raz pierwszy i z dużym zaciekawieniem słuchała opowieści przewodnika.

Dużą atrakcją turystyczną Gołuchowa jest zagroda żubrów, położona w pobliskim lesie. Dzieci były bardzo ciekawe i chętnie ruszyły przez rozległy park krajobrazowy, który ze względu na występowanie tu ok. 1000 gatunków odmian drzew i krzewów ma charakter arboretum. Po długim spacerze dotarli do celu.

Ujrzeliśmy piękne i dostojne żubry. Dzieci uważnie im się przyglądały i wykonywały liczne zdjęcia. Jako świetni obserwatorzy wytropiliśmy kilkanaście sztuk tych rzadkich stworzeń.

Następnym punktem wycieczki był Śmiełów. Mała wieś w powiecie jarocińskim z rewelacyjnym klasycystycznym pałacem z Muzeum im. Adama Mickiewicza.

Uczniowie z zainteresowaniem słuchali ciekawostek o samym pałacu, jak i zgromadzonych w nim eksponatach. Obejrzeli wiele pamiątek jakie pozostawił po sobie Adam Mickiewicz, który gościł w Śmiełowie w 1831 roku.

Pałac w Śmiełowie to miejsce, w którym gościło wiele znanych osobistości. Oprócz poetów byli tu tacy znani Polacy jak: Henryk Sienkiewicz, Jan Paderewski, Wojciech Kossak. Wokół pałacu rozciąga się park krajobrazowy założony na przełomie XVIII i XIX wieku w stylu angielskim. Znajdują się w nim: odsłonięty w 1970 roku pomnik Mickiewicza i tak zwany „Ogródek Zosi”.

Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w zaprzyjaźnionej stadninie koni – Folwark w Młodzikowie. Tam po trudach wycieczki organizatorzy przygotowali dla wszystkich uczestników poczęstunek. Przygotowaniem rumianych kiełbasek zajął się pan Piotr.
 
W tym samym czasie dzieci chętnie spędziły trochę czasu na placu zabaw. Ci najmłodsi i trochę starsi z radością huśtali się, kręcili na karuzeli, a jeszcze inni poszli popatrzeć na konie.

Po całodniowej wycieczce dzieci chętnie zjadły grilowe kiełbaski. Niektórym apetyt szczególnie dopisywał. Jednak nadszedł czas powrotu i musieliśmy opuścić Gospodarstwo Agroturystyczne państwa Wojciechowskich. Zadowoleni i uśmiechnięci stanęliśmy do wspólnego zdjęcia z myślą, że niebawem tu wrócimy.