Szkoła Podstawowa nr 2 w Kórniku
im. Teofili z Działyńskich Szołdrskiej-Potulickiej
Strona głównaAktualnościPrawo szkolneRegulaminy i proceduryWydarzenia, Galeria 2015/16UczniowieRodziceSchronisko młodzieżoweStowarzyszenie ,,Życzliwi Dwójce"Archiwum 2010/14Wydarzenia, Galeria 2010/11Wydarzenia sportowe. Galeria 2010/11Wydarzenia sportowa. Galeria 2011/12Wydarzenia, Galeria 2011/12Wydarzenia, Galeria 2013/14 Wydarzenia, Galeria 2014/15
Wydarzenia, Galeria 2015/16
sport - grudzień
sport - listopad
20.11 odblaskowe pierwszaki
6.11 - II Szkolne Dni Nauki
sport - październik
30.10. Bal - każdy święty chodzi uśmiechnięty
25.10. IV przegląd chórów dziecięcych
22.10 ,,Zielona Szkoła w Bninie"
20.10 konkurs recytatatorski ,,Wpisani w historię"
16.10 rekord w resuscytacji
10.10 spotkanie integracyjne
9.10 ,,Podaj łapę przyjacielu"
2.10 wycieczka kl. Id do Młodzikowa.
sport - wrzesień
25.09 spacer w lesie - ,,Rykowisko"
17-19.09 Kórnickie Dni Nauki
16.09 wartaty segregacji odpodów IV - VI
Kategoria2

7 grudnia 2015 r. w kórnickiej Oazie odbył się kolejny już, XI turniej sportowy dla najmłodszych uczniów szkół podstawowych „Bawmy się razem”. Wystartowało 5 szkół, które wystawiły po 14 uczniów, reprezentantów klas I – III oraz dwoje rodziców i nauczyciela. Dzieci rywalizowały w formie wyścigów rzędów a dorośli w konkurencjach indywidualnych. Walka była bardzo zacięta i do ostatnich minut nie było wiadomo, która szkoła zwycięży. Ostatecznie nasi reprezentanci wrócili z I miejscem i ze złotymi medalami.

15 i 16 grudnia 2015 r. to dni pod hasłem piłki siatkowej. Najpierw dziewczęta a potem chłopcy w Szczodrzykowie walczyli o miano najlepszych siatkarzy naszej gminy szkół podstawowych. Po bardzo udanych meczach nasi chłopcy wywalczyli I miejsce i awans do kolejnych rozgrywek, natomiast dziewczęta dwa mecze wygrały i dwa przegrały, co dało im ostatecznie III miejsce.

14 grudnia 2015 r. odbył się Mikołajkowy Turniej Szachowy w którym uczestniczyło niewiele, bo tylko 8 osób. Po rozegraniu 6 – u rund, pierwsze trzy miejsca zajęli kolejno Mateusz Krawczyk, Wiktor Kowalski i Mikołaj Szymański. Zwycięzcom gratulujemy a wszystkich uczniów zachęcamy do gry nie tylko podczas poniedziałkowych spotkań na kółku, ale również w domach.

21 grudnia 2015 r. już ostatni raz w tym roku kalendarzowym w naszej szkole, odbył się Mikołajkowy Turniej Warcabowy, w którym uczestniczyło trzydziestu dwóch uczniów, w tym dwanaście dziewczynek i dwudziestu chłopców. Rozegrano 5 rund podczas których wyłoniono zwycięzców. 1 miejsce zajęli Zosia Piątkowska i Mateusz Krawczyk, 2 miejsce Wiktoria Zydorczak i Dawid Duszczak a 3 miejsce Weronika Szymańska i Mieszko Zięta. Gratulacje dla zwycięzców i wszystkich uczestników a szczególnie dla licznych uczniów klas młodszych. Szczególne podziękowania dla pana Ryszarda Bartkowiaka, głównego organizatora turniejów szachowych i warcabowych, prowadzącego kółko szachowe w naszej szkole i propagatora gier planszowych.

                                                                      M. Iszkuło

4 listopada 2015 r. po rozegraniu turniejów klasowych, zorganizowane zostały Szkolne Mistrzostwa w Warcabach. Wytypowano najlepszych graczy do etapu szkolnego, w którym uczestniczyło 15 dziewczynek i 14 chłopców. Oto pięciu najlepszych graczy: 1 m. Weronika Szymańska, 2 m. Sandra Potrawiak, 3 m. Zosia Piątkowska, 4 m. Wiktoria Wener i 5 m. Natalia Woźniak oraz 1 m. Tomek Zawada, 2 m. Kuba Cyrulewski, 3 m. Jakub Steinitz, 4 m. Tymon Włodarczyk i 5 m. Mateusz Krawczyk.

16 listopada 2015 r. rozegrano kolejny turniej, tym razem w szachy. Do rywalizacji przystąpiło 17 osób. Uczniowie rozegrali cztery rundy po 10 min. Bardzo dobrze zagrali Franek Kowalski – 1 miejsce, Mateusz Napieralski – 2 miejsce i Wiktor Kowalski – 3 miejsce a wśród dziewcząt Nikola Rozmiarek, Weronika Piasecka i Ola Gierszewska.
20 listopada 2015 r. Po rozgrywkach szkolnych najlepsi uczniowie reprezentowali szkołę w kolejnym etapie, gminnym. W szachach drużynowych wystąpiły dwa zespoły: Tomasz Zawada, Mateusz Krawczyk, Franek Kowalski i Nikola Rozmiarek, którzy zdobyli srebrne medale i awans do powiatu, natomiast drugi zespół w składzie Mikołaj Szymański, Mateusz Napieralski, Wiktor Kowalski i Weronika Piasecka zajęli VII miejsce. Najlepiej w klasyfikacji indywidualnej wypadł Tomek, który wygrał wszystkie partie.
23 listopada 2015 r. W poniedziałek w naszej szkole odbyły się Mistrzostwa Gminy w Warcabach. Do rozgrywek zgłosiło się pięć szkół, gdyż od tego roku rywalizują z nami również uczniowie z Kamionek. Rozegrano 7 rund a każdy z zawodników miał 10 min. na rozegranie partii. Nasz zespół uzyskał drugi wynik a w klasyfikacji indywidualnej awans do powiatu uzyskali z 3 miejscem Sandra Potrawiak i Tomek Zawada.
24 listopada 2015 r. w Tulcach braliśmy udział w Półfinałach Powiatu w

Piłce Ręcznej. W rozgrywkach brało udział pięć zespołów. Pierwsze

dwa mecze wygraliśmy z dużą przewagą punktową. Kolejny mecz z

najlepiej grającą drużyną ze Skórzewa przegraliśmy tylko jednym

punktem 4:3. Pozostał ostatni mecz z równorzędną drużyną z Plewisk.

Gra była zacięta i ciekawa, jednak zabrakło naszym chłopcom zimnej

krwi. Wkradł się chaos i odrobina paniki, co zadecydowało o naszej

przegranej. Ostatecznie zajęliśmy III miejsce.

25 listopada 2015 r. gościliśmy w naszej szkole najlepsze drużyny szachowe w powiecie. Mieliśmy „smaka” na kolejny etap, jednak pech sprawił, że nasz najlepszy zawodnik z przyczyn losowych nie mógł uczestniczyć w rozgrywkach. Nasi reprezentanci w składzie Mateusz Napieralski, Mateusz Krawczyk, Franek Kowalski i Nikola Rozmiarek, zagrali na miarę swoich możliwości, dzięki czemu po 7 – u rundach zajęli IX miejsce.

26 listopada 2015 r. to kolejne dzień rozgrywek. Tym razem odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Warcabach Indywidualnych. Naszą szkołę reprezentowała Sandra Potrawiak i Tomasz Zawada. W zawodach brało udział 26 dziewczynek i 28 chłopców z podpoznańskich gmin. Tomek zagrał rewelacyjnie i z II miejscem awansował do etapu wojewódzkiego. Sandra niestety nie awansowała dalej mimo, że uzyskała wysoki, czwarty wynik.
                                                          M. Iszkuło

20 listopada 2015r. uczniowie klas pierwszych szkół Gminy Kórnik uczestniczyli w spotkaniu w ramach akcji „ Odblaskowe pierwszaki”, które odbyło się w Szkole Podstawowej nr 1 w Kórniku. Impreza organizowana jest już od wielu lat przy współpracy z Komendą Miejską Policji w Poznaniu, Strażą Pożarną oraz Starostwem Poznańskim. W tym roku naszą szkołę reprezentowali: Wiktor Bąkowski, Zuzanna Jankowska oraz Gabriela Siejak – uczniowie klasy Ia wraz z wychowawcą panią Kingą Koperską.
W trakcie spotkania przypomniano dzieciom o zasadach bezpieczeństwa obowiązujących w ruchu drogowym. Najpierw dzieci zaprezentowały wiersze i piosenki dotyczące bezpiecznego poruszania się po drodze oraz noszenia odblasków, a następnie głos zabrali zgromadzeni goście. Celem spotkania było również przekazanie wszystkim pierwszakom z całej gminy kamizelek odblaskowych oraz odblasków na plecaki, które nasi uczniowie już z dumą wykorzystują.
Wierzymy, że takie spotkania pozostaną na długo w pamięci dzieci oraz sprawią, że pierwszoklasiści staną się widocznymi i odpowiedzialnymi uczestnikami ruchu drogowego. Następne spotkanie już za rok.
                                                                                                                         Kinga Koperska

6 listopada uczniów klas IV -VI ogarnął chemiczny zawrót głowy związany z kolejnym Szkolnym Dniem Nauki. Tego dnia każda z klas uczestniczyła w godzinnych warsztatach, podczas których, pod okiem toruńskich chemików - pani Karoliny Kotowicz i Krystiana Ogeniewskiego z Centrum Chemii w Małej Skali, wykonywali od 2 do 3 eksperymentów. Jak na chemię przystało wszystkim doświadczeniom towarzyszyły wystrzały, dymy, piana i jęzory ognia.     
        Podczas warsztatów uczniowie przygotowywali odpowiednie zestawy laboratoryjne, ćwiczyli bezpieczne zachowania oraz w parach samodzielnie wykonywali doświadczenia.  
Uczniowie klas IV otrzymywali CO2 w reakcji sody i kwasku cytrynowego oraz wykrywali i badali właściwości wybuchowe wodoru w reakcji siarczanu miedzi i folii aluminiowej. Dowiedzieli się również, że miedziane rury kanalizacyjne mogły dawniej eksplodować tak, jak wodór w ich reakcjach. Piątoklasiści natomiast prażyli KMnO4 dzięki czemu uzyskiwali tlen, którego właściwości podtrzymywania palenia następnie badali. W kolejnym doświadczeniu otrzymywali wodór w reakcji kwasu octowego i folii aluminiowej. Dowodem powstania wodoru były małe wybuchy podczas jego spalania.
Uczniowie klas szóstych również otrzymywali tlen, ale w reakcji perhydrolu i KMnO4. Obecność tlenu stwierdzali w procesie rozpalania łuczywa. Następnie przeprowadzali proces rozdzielania mieszaniny jednorodnej - alkoholu z atramentem - poprzez destylację. Dzięki temu procesowi w oddzielnych probówkach otrzymali alkohol i atrament. Na koniec zbadali łatwopalność otrzymanego alkoholu.
         Finałem tego naukowego dnia były widowiskowe pokazy chemiczne z udziałem wszystkich uczniów klas IV -VI. Podczas pokazów uczniowie asystowali przy wykonywaniu doświadczeń - na dużą skalę otrzymywali wodór i super piankę, wybuchowo spali wodór oraz tworzyli gazowe kółeczka.
Ten dzień na długo pozostanie w pamięci zwłaszcza, że kolejne ciekawe doświadczenia chemiczne uczniowie będą wykonywali na lekcjach przyrody.
Szkolne Dni Nauki zorganizowała p. Agnieszka Półchłopek.

 

2 października 2015 r. Październik rozpoczęliśmy zmaganiami na kórnickich Błoniach, gdzie już tradycyjnie zostały zorganizowane Mistrzostwa Gminy i Powiatu w Biegach Przełajowych. W zmaganiach szkół podstawowych wzięło udział dziewiętnaście szkół. Nasza reprezentacja składająca się z pięciu chłopców i tyle samo dziewcząt, biegnących naprzemiennie: Nikola Rozmiarek, Krzysztof Maślanka, Maria Matuszewska, Maks Pogonowski, Nadzieja Pawłowska, Adrian Rataj,  Wiktoria Sobkowiak, Marcin Kuźma, Natalia Woźniak i  Hubert Wojciński, „wybiegała” III miejsce w gminie i XVII w powiecie.

 

8 października 2015 r. w Oazie odbyły się Mistrzostwa Gminy i Powiatu w Sztafetach Pływackich. Nasza reprezentacja zaskoczyła wszystkich swoim dobrym występem. W gminie startujący zajęli II miejsce a w powiecie XV. W reprezentacji wystąpili: Frączek Antosia, Stypczyński Szymon, Nikonowicz Zuza, Niemier Filip, Gierszewska Ola, Michałowski Patryk, Karaszewska Amelia, Skrzypczak Wojtek, Piasecka Weronka, Frączek Ignacy.

9 października 2015 r. zostały rozstrzygnięte szkolne rozgrywki w badmintonie, na podstawie których wytypowano reprezentację naszej szkoły do mistrzostw gminy. Spośród uczennic klas IV – VI najlepiej zagrały: 1 m. Piasecka Weronka, 2 m. Halaburda Rozalia, 3 m. Potrawiak Sandra, 4 m. Basia Grzembowska i 5 m. Maria Matuszewska. Wśród chłopców w walce bezpośredniej o prawo do udziału z zawodach gminnych rywalizowali: 1 m. Maślanka Krzysztof, 2 m. Szymon Stypczyński, 3 m. Kuba Cyrulewski, 4 m. Mikołaj Koprucki, 5 m. Dominik Czechak, 6 m. Kacper Miścisz, 7 m. Adrian Rataj i 8 m. Wojtek Kujawa. 

12 października 2015 r. w Radzewie rozegraliśmy Mistrzostwa Gminy w Badmintonie. Gospodarze rozgrywek zaprezentowali bardzo dobre umiejętności i nie dali szans pozostałym, zajmując I miejsce w chłopcach i dziewczynkach. Nasi uczniowie natomiast nie dali szansy pozostałym drużynom, zdobywając w chłopcach i dziewczynkach II miejsce. Szkołę reprezentowali Maślanka Krzysztof, Cyrulewski Kuba i Stypczyński Szymon oraz Halaburda Rozalia, Potrawiak Sandra i Piasecka Weronka.                                              M. Iszkuło

 

Bal Świętych pod hasłem „Każdy święty chodzi uśmiechnięty”.

 

Tradycyjnie już, z inicjatywy Rady Rodziców i przy ogromnym ich wsparciu, dnia 30.10. odbył się w naszej szkole Bal Wszystkich Świętych. Rada Rodziców m.in. zakupiła słodycze dla wszystkich dzieci, przygotowała dekoracje i pięknie udekorowała aulę, wprowadzając tam iście niebiański klimat. W charakterze wodzireja balu wystąpiły Siostry ze Wspólnoty Uczennic Krzyża – s. Judyta i s. Bernadetta.  W trakcie było wiele zabaw i tańców integracyjnych. Dużą popularnością cieszyła się zabawa z narracją, zwana Karetą. Dzieci wykazały się wielką kreatywnością w wyborze świętych i w przygotowaniu kostiumów. Na zakończenie  dzieci wspólnie z rodzicami odmówiły dziesiątkę Różańca.
s. Judyta

IV PRZEGLĄD CHÓRÓW DZIECIĘCYCH I MŁODZIEŻOWYCH „MATCE BOŻEJ KÓRNICKIEJ W HOŁDZIE”.

W niedzielne popołudnie, dnia 25 października szkolna i parafialna schola „Załoga Świętego Wojciecha” wzięła udział w IV Przeglądzie chórów dziecięcych i młodzieżowych „Matce Bożej Kórnickiej w hołdzie”, organizowanym przez chór Tutti Santi z Kórnika. W tym koncercie Maryjnym wystąpiło 5 chórów. Nasza „Załoga” wystąpiła z radosnym, dynamicznym repertuarem, czym podbiła serca publiczności. Jednak każdy występ był pięknie przygotowany i wykonany dlatego był to czas uczty duchowej. Na zakończenie wykonawcy otrzymali okolicznościowe dyplomy i pamiątki. Po nim nastąpiła część mniej oficjalna, słodki poczęstunek, czyli uczta dla ciała.
s. Judyta

Projekt „Zielona Szkoła w Bninie

      W ramach tego projektu, 22 października odbyły się zajęcia laboratoryjno-terenowe
 w Ośrodku Edukacji Leśnej „Łysy Młyn”, należącym do Nadleśnictwa Łopuchówko.
Projekt dedykowany był klasom szóstym.
        Na początku zajęć  uczniowie zostali podzieleni na 8 zespołów. O ich kolejności zadecydowała spostrzegawczość i szybkość ułożenia puzzli z postaciami leśnych  zwierząt, roślin i grzybów.
Grupy, które zajęły miejsca I, II, III i IV, pod opieką pani Agnieszki Półchłopek, miały do wykonania liczne laboratoryjne zadania praktyczne. Uczniowie rozpoznawali gatunki drzew
po gałązkach i liściach, a swoje odpowiedzi zapisywali na kartach pracy, badali właściwości drewna i metali - ich przewodnictwo cieplne i elektryczne, gęstość i giętkość Najlepsze okazało się naukowe wbijanie gwoździ, czyli badanie twardości różnych gatunków drewna. Później uczniowie badali jakość wody pobliskiego stawu -wykrywali azotany, azotyny, fosforany, amoniak, określali odczyn pH wody przy pomocy testów Aquanal oraz właściwości fizyczne próbek wody - ich barwę, zapach, przejrzystość. Wśród zadań znalazło się również wykrywanie skrobi za pomocą jodyny w pokarmach takich jak: ziemniaki, ryż, cukier, kasza, makaron, sól czy chipsy. Na obecność skrobi wskazywało czarne zabarwienie produktu. Uczestnicy zajęć określali również pH roztworów przy pomocy soku z modrej kapusty, który
w środowisku kwaśnym octu robił się malinowy, w obojętnej wodzie niebieski, w zasadowym proszku do prania zielony lub fioletowy.
Za wykonanie zadań grupy każdorazowo otrzymywały słodkie punkty.
      W tym samym czasie grupy V-VIII brały udział w zajęciach prowadzonych przez pracownika ośrodka, panią Karolinę Prange. Na pierwszym piętrze poznawali różne pasożyty drzew głównie hubiaki i ich przedziwne owocniki, rolę martwego drewna, zwierzęta żyjące
w różnych piętrach lasu. Obejrzeli też filmy prezentujące biologię chronionego i pachnącego brzoskwiniami owada, czyli pachnicy dębowej oraz jednego z największych chrząszczy - jelonka rogacza.
Na drugim piętrze grupy wykonywały preparaty mikroskopowe ze skórki cebuli i miąższu ziemniaka podbarwione jodyną, a następnie prowadziły obserwacje mikroskopowe.
Pod binokularami młodzi przyrodnicy obserwowali larwy, poczwarki i postaci dorosłe różnych owadów. Na koniec poznawali budowę i przystosowania do lotu ptaków drapieżnych - sów, orłów i krogulców.
       Po zamianie grup oraz przerwie na drugie śniadanie wszyscy wyruszyli w teren zaopatrzeni w karty pracy, lupy i lornetki. Po drodze słuchali informacji o postaciach, roli
i właściwościach wody, wodnych organizmach, krążeniu wody w przyrodzie oraz zagrożeniach ekologicznych. Podchodząc do barwnych tablic informacyjnych odpowiadali na pytania
i wykonywali zadania związane z rozpoznawaniem płazów, gadów, ryb. Wybrane informacje uczniowie zapisywali w swoich kartach pracy.
     Całość zajęć była dokumentowana zdjęciami, które później posłużyły do utrwalenia wiadomości i wykonania prezentacji multimedialnych na zajęcia przyrody oraz poszerzenia przyrodniczego anglojęzycznego słownictwa poprzez różnorodną  formę opracowanych prezentacji w języku angielskim, pod kierunkiem pani Agnieszki Chmury.
Warto zobaczyć te prezentacje.
                                                                                                                            
                                                                            Agnieszka Półchłopek
Prace dzieci zostały umieszczone w zakładce Uczniowie.



Dnia 20 października 2015 roku odbyły się szkolne eliminacje XV Jubileuszowego Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Wpisani w historię. Wzięło w nich udział 11 recytatotów z klas IV – VI, którzy zgodnie  z tegorocznym tematem konkursu recytowali wiersze o pięknej polskiej przyrodzie. Konkursowym recytacjom przysłuchiwały się panie polonistki – G. Szklarek, E. Nowaczyk i A. Adamczyk,które podjęły następujący werdykt:     
I miejsce – Joanna Sobańska,
II miejsce – Michał Wojtaszyk
III miejsce – Paulina Bukczyńska
Joasia i Michał będą reprezentowali szkołę w etapie  powiatowym dnia 5 listopada. Trzymamy kciuki za ich występ!                                                                    Ewa Nowaczyk

 

       W związku z ustanowieniem Europejskiego Tygodnia Podnoszenia Świadomości o Problemie Nagłego Zatrzymania Krążenia, uczniowie klas II, IV, V i VI, w dniu 16 października uczestniczyli w ogólnopolskiej akcji, której celem było wspólne ustanowienie rekordu w resuscytacji krążeniowo – oddechowej,
na jak największej liczbie fantomów, przez jak największą liczbę osób. 
Ogólnopolskim organizatorem tej akcji była Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, realizująca program „Ratujemy i uczymy ratować”, w którym nasza szkoła od lat uczestniczy. 
       W regulaminowych godzinach 12.00 – 12.30 udało nam się wykonać
                           na 6 fantomach 474 aż  resuscytacji !!!
Każdy z uczestników, zgodnie z zasadami udzielania pierwszej pomocy, wykonywał 2 wdechy ratownicze i 30 ucisków klatki piersiowej.
Podczas ustanawiania rekordu nadzorowali i wspierali uczestników
pani Emilianna Sowińska z poznańskiego SANEPID-u, pani Maria Michalkiewicz - szkolna pielęgniarka oraz nauczyciele, za co serdecznie im dziękujemy.
Największe podziękowania i gratulacje należą się uczniom - uczestnikom tej akcji, którzy udowodnili, że ich wiedza i ratownicze umiejętności mogą uratować innemu człowiekowi coś najcenniejszego - życie i zdrowie.
Akcję w szkole zorganizowały panie Agnieszka Półchłopek, Maria Matysiak, Małgorzata Iszkuło, Agnieszka Rzońca-Tomczak.

 

 

Spotkanie integracyjno – formacyjne z Matką Bożą Różańcową dla dzieci i rodziców we Włoszakowicach

Wczesnym rankiem, jak na sobotę, 10 października 2015 roku, rodziny dziewczynek z Załogi św. Wojciecha oraz rodziny chłopców z grupy liturgicznej ( ministranckiej)  – razem około 90 osób, wyjechało do Włoszakowic, aby tam świętować pożegnanie lata i rozpocząć nowy rok formacyjny. Doroczne jesienne spotkanie rodzinne rozpoczęliśmy modlitwą  i śpiewami już w autokarze. Po dojeździe na miejsce zwiedzaliśmy miejscowość, m.in. mini Zoo. Następnie, w samo południe uczestniczyliśmy w Eucharystii sprawowanej przez naszego księdza Artura i trochę jeszcze „naszego” księdza Karola Maciejaka, który nas do Włoszakowic zaprosił. Po Mszy Świętej podzieliliśmy się na grupy, ksiądz Karol rozdał mapki trasy, wyjaśnił zgromadzonym zasady Biegu Różańcowego i kolejne grupy dzieci i rodziców, w stosownych odstępach czasowych, wyruszyły na trasę, podczas której należało odszukać i wykonać kilka zadań. U celu, na prześlicznej leśnej polanie, czekało na nas rozpalone ognisko i kiełbaski, a na deser różnego rodzaju słodkości przygotowane przez rodziców. Był też czas na zabawy, gry sportowe, śpiewy przy ognisku i zwiedzanie hodowli ptaków egzotycznych i różnych zwierzaków. Daleka droga do domu sprawiła, że trzeba było się zbierać do powrotu, choć chciałoby się jeszcze zostać. Po bardzo wesołej podróży powrotnej, już o zmierzchu, żegnaliśmy się na parkingu w Bninie z nutką żalu, ale zaprosiliśmy z rewizytą dzieci z Włoszakowic z księdzem Karolem, więc mamy nadzieję na podobne wspaniałe spotkanie u nas na powitanie lata…

 

Ks. Artur Wojczyński

Pod tym hasłem odbył się finał imprezy zorganizowanej z okazji Światowego Dnia Zwierząt oraz Tygodnia Opieki nad Zwierzętami. Jej celem była nie tylko zbiórka karmy, smyczy, pościeli, koców, ręczników i wszelkich innych darów dla psów oraz kotów niechcianych i zapomnianych przez właścicieli, ale również wzrost naszej świadomej odpowiedzialności za los zwierząt, które nabywamy.
Naszymi honorowymi gośćmi byli pani Paulina Grabowska i pan Grzegorz Kałużny ze Schroniska dla Zwierząt w Gaju, którzy zajmują się opieką nad niechcianymi, porzuconymi lub skrzywdzonymi psami i kotami trafiającymi do schroniska oraz poznańscy policjanci - przewodnicy psów służbowych pracujący pod dowództwem starszego aspiranta pana Grzegorza Ratajczaka.
       Podczas spotkania nasi goście z Gaju zaprezentowali warunki panujące w schronisku, omówili jego potrzeby i zasady adopcji psów, przedstawili też pokaz tresury psa poprzez zabawę z wykorzystaniem jego naturalnych cech oraz podziękowali naszym uczniom za zbiórkę ogromnej ilości darów i wielkie serce dla zwierząt. Swój wkład w pomoc dla schroniska wniosła również Rada Rodziców, która przeznaczyła na rzecz potrzebujących zwierząt część środków pochodzących z Festynu Rodzinnego.
W drugiej bardzo oczekiwanej części spotkania wystąpili policjanci - przewodnicy psów służbowych wraz z „czworonożnymi funkcjonariuszami”, których śmiało można nazwać psią elitą. Z rozmowy z policjantami uczestnicy dowiedzieli się, że wykorzystywane dziś w policji psy bronią i chronią ludzi, potrafią ratować ich w wodzie, pod śniegiem lub gruzami, poszukiwać narkotyków i substancji niebezpiecznych, wytropić i obezwładnić przestępcę. Uczniowie poznali sposoby bezpiecznego zachowania się podczas kontaktu z nieznanym psem oraz wzięli udział w pokazie umiejętności psów policyjnych - poszukiwania substancji i pozorowanego obezwładnienia przestępcy. Na zakończenie spotkania goście otrzymali drobne upominki od Wydziału Promocji Gminy, a pieski przysmaki ufundowane przez Wydział Ochrony Środowiska, natomiast uczniowie mieli niepowtarzalną możliwość głaskania i zabawy z policyjnymi psami. Wszystkim uczestnikom naszej imprezy - gościom, przedstawicielom kórnickiej policji, Radzie Rodziców, dyrekcji, nauczycielom i uczniom serdecznie dziękuje organizator - Agnieszka Półchłopek

Wycieczka  KLASY ID

Dnia 02 października 2015 r. uczniowie klasy ID wraz z rodzicami/opiekunami oraz wychowawcą Panią Dagmarą Horodecką wybrali się na swoją pierwszą wycieczkę szkolną. Grupa sześciolatków była bardzo podekscytowana perspektywą wspólnie spędzonych chwil poza murami szkoły. Celem wycieczki było wzajemne poznanie się uczniów jak również integracja rodziców. Wesoła grupa wyruszyła autokarem, aby dotrzeć do wyznaczonego celu, którym było położone na prawym brzegu rzeki Warty - Gospodarstwo Agroturystyczne w Młodzikowie. Młodzikowo to jedna z najstarszych osad w Wielkopolsce. Grupa została powitana przez właściciela Gospodarstwa i jego dwa psy.  Nasz przewodnik w ciekawy sposób opowiedział nam o historii tego miejsca, a następnie oprowadził po przepięknym terenie. Tam zobaczyć mogliśmy profesjonalną hodowlę koni, zwierzyniec, gdzie przyjazne owce , kozy, świnki wietnamskie, króliki, ozdobne kurki, kaczki oraz struś chętnie pozowały do wspólnych zdjęć. Przy każdej z zagród znajdowały się tablice dydaktyczne, zawierające szczegółowe informacje na temat danego gatunku.

Podczas pobytu każdy z uczniów miał okazję skorzystać z indywidualnej przejażdżki na koniu oraz wspólnej przejażdżki bryczką. Uwieńczeniem naszej wycieczki była wspólne spotkanie przy grillu oraz ciepłej herbacie. Dla Nas wszystkich było to nowe, ciekawe i pouczające doświadczenie. Rodzice mieli okazję zobaczyć w jaki sposób dzieci funkcjonują w szkolnej grupie rówieśniczej. Mieliśmy również okazję do wzajemnego poznania się. Wspólnie spędzony czas był dla Nas wszystkich cennym doświadczeniem i miejmy nadzieję, że był niezapomnianą przygodą dla 6-letnich uczniów rozpoczynających swoją szkolną historię.

Dagmara Horodecka

10 września 2015 r. rozpoczęliśmy sportowe zmagania. Na Błoniach odbył się już VI Turniej o Puchar Premiera w Piłce Nożnej a jednocześnie rozgrywki gminne, w którym uczestniczyli nasi chłopcy oraz dziewczynki. Reprezentantki szkoły walczyły dzielnie i z poświęceniem lecz przeciwniczki znacznie odstawały swoimi umiejętnościami piłkarskimi. Natomiast chłopcy nie dali szans przeciwnikom, wygrywając wszystkie mecze. Turniej odbył się w atmosferze przyjaźni i życzliwości. Gratulacje dla wszystkich uczestników.

 

 

21 września 2015 r. zostały podsumowane Mistrzostwa Szkoły w Czwórboju Lekkoatletycznym. Po rozegraniu konkurencji: skoku w dal, rzutu piłeczką palantową, biegu na 60 m. i biegu długiego (dziewczęta 800 m. i chłopcy 1000 m.) wyłoniono zwycięzców. I miejsce uzyskali Nikola Rozmiarek i Krzysztof Maślanka, II miejsce Natalia Woźniak i Dominik Czechak a III miejsce Maria Matuszewska oraz Adrian Rataj.

22 września 2015 r. na Błoniach odbyły się Mistrzostwa Gminny w Czwórboju Lekkoatletycznym. Oprócz w/w drużynę tworzyli również Weronika Piasecka, Michalina Winiecka oraz Maks Pogonowski, Hubert Wojciński i Marcin Kuźma. Każdy z uczniów brał udział w czterech konkurencjach, których wyniki przeliczono na punkty. Suma punktów stanowiła o ostatecznym wyniku. Bezkonkurencyjni byli nasi chłopcy, którzy w klasyfikacji indywidualnej zajęli kolejno 1 m. Krzysztof Maślanka, 2 m. Maks Pogonowski, 3 m. Adrian Rataj i 5 m. Dominik Czechak. Suma uzyskanych punktów dała I miejsce drużynowo i awans do mistrzostw powiatu. Dziewczęta mimo chęci i walki o każdy punkt wypadły trochę gorzej zajmując III miejsce drużynowo. Tutaj na szczególną uwagę zasługuje występ Nikoli Rozmiarek, która uzyskała największą ilość punktów i 3 m. indywidualnie a także najmłodszej reprezentantki naszej szkoły Michaliny Winieckiej, która uzyskała zaskakująco wysokie wyniki.

25 września 2015 r. już trzy po lekkoatletyce, w Kórnickiej Oazie odbył się turniej Halowej Piłki Nożnej. Niestety, ze względu na udział w czwórboju i sztafetowych biegach przełajowych naszych chłopców, nie mogliśmy wystawić najsilniejszego zespołu. Mimo dobrej postawy i bardzo dobrej gry, co potwierdzili nauczyciele szkół z Kórnika i Szczodrzykowa, nasza reprezentacja w składzie: Kuba Cyrulewski – kapitan, Mikołaj Koprucki – bramkarz, Kamil Tyliński, Wojtek Błaszkowiak, Mateusz Parcheta, Patryk Michałowski i Tymon Włodarczak, zajęła III miejsce.

28 września 2015 r. w szkole odbył się turniej w tenisie stołowym. Po rozegraniu wielu meczów wyłoniono zwycięzców, którzy mieli reprezentować szkołę w rozgrywkach gminnych. I miejsce zajęli Weronka Piasecka i Krzysztof Maślanka, II miejsce Gabrysia Domagała i Szymon Stypczyński oraz III miejsce Ola Jankowiak i Hubert Wojciński.

29 września 2015 r. w Radzewie odbyły się Mistrzostwa Gminy w Tenisie Stołowym, w których uczestniczyli Weronika Piasecka, Rozalia Halaburda i Sandra Potrawiak oraz Tomek Zawada, Szymon Stypczyński i Mateusz Parcheta. Wyniki poszczególnych meczy dały III miejsce dziewczętom oraz II chłopcom.
                                                                  M. Iszkuło

W  dniu  25 września uczniowie naszej szkoły wraz z rodzicami zostali zaproszeni do udziału w dorocznym wieczornym spacerze po lesie, połączonym z rykowiskiem jeleni. Nim rozpoczął się spacer uczestnicy mogli zobaczyć i porównać poroża różnych gatunków jeleniowatych, dowiedzieć się na temat gatunków zwierząt zamieszkujących najbliższe nam lasy oraz zobaczyć film prezentujący jelenie podczas pory godowej. Nowością i chlubą leśnictwa, którą w pierwszej kolejności odwiedziliśmy, jest zamontowana kamera internetowa w pobliżu paśnika, karmnika i lizawki dla zwierząt. Obraz tej kamery można oglądać na żywo poprzez stronę internetową Nadleśnictwa w Babkach (podgląd zwierzyny). Dalej leśnymi szlakami poszliśmy wypatrywać i nasłuchiwać odgłosów rykowiska. Niestety, tym razem nie udało nam się spotkać „króla leśnych ostępów”, ale spacer z latarkami i świetle Księżyca każdemu zapewne się podobał.
     W dniach 17 - 19 września odbyła się kolejna edycja popularnonaukowej imprezy pt.: „Kórnickie Dni Nauki”, której celem była popularyzacja działalności edukacyjno-badawczej licznych placówek naukowych działających na terenie gminy Kórnik. Z tej okazji 17 września nasi uczniowie uczestniczyli w 3 wykładach: „Poszukiwanie pozaziemskiego życia” (kl. VI ab) prowadzonym przez p. Piotra Michałka z CBK w Borówcu; „Zabawne i straszne historie - w rolach głównych właściciele Zamku”(kl. IV ab, V ab) prowadzonym przez dr Magdalenę Biniaś-Szkopek z Biblioteki PAN oraz „Kwiaty i ich tajemnice” (kl. V ab) prowadzonym przez dr Ewelinę Ratajczak z IDPAN. Wykłady cieszyły się wielkim zainteresowaniem uczniów, które przekładało się na licznie zadawane pytania oraz dyskusje na długo po zakończonych zajęciach.
18 września trzy grupy uczniów o zainteresowaniach przyrodniczych, astronomicznych i historycznych wzięły udział w warsztatach konserwatorskich w „Klaudynówce”, zwiedzaniu Centrum Badań Kosmicznych w Borówcu oraz zajęciach prezentujących tajemnice grzybów organizowanych w Instytucie Dendrologii.
19 września na dziedzińcu Liceum w Kórniku odbyły się prezentacje ciekawych działań edukacyjnych podejmowanych przez szkoły. Nasze działania przedstawiła Sandra Potrawiak, a ich barwną ilustracją był filmik z zajęć w Łysym Młynie. Później odbyła się dyskusja panelowa z zaproszonymi naukowcami i przedstawicielami władz miasta, którym wcześniej przygotowane pytania zadawali uczniowie.
     Wszystkim wykładowcom z placówek naukowo-badawczych oraz organizatorom KDN serdecznie dziękujemy za tak ważną, cenną i potrzebną inicjatywę.
                                                                             Dyrekcja i uczniowie SP2 Kórnik

16 września w  związku z XXII edycją akcji Sprzątania Świata, odbyły się zajęcia warsztatowe z zakresu segregacji odpadów, dla klas IV-VI. Podczas spotkanie, w części teoretycznej uczniowie zapoznawali się z rodzajami, zasadami selektywnej zbiórki, segregacji i recyklingu odpadów. W trakcie dyskusji wielu z uczniów wykazało się  bardzo dużą wiedzą z zakresu ekologii i ochrony środowiska. Po części teoretycznej uczestnicy grupowo przystępowali do praktycznego segregowania odpadów do worków o odpowiedniej barwie. W tej części zajęć na uczniów czyhało wiele pułapek dotyczących głównie małej grupy surowców, których wysegregować się nie udaje. Zdecydowana jednak większość uczniów w bardzo sprawny i właściwy sposób potrafi segregować domowe odpady, co potwierdził prowadzący zajęcia p. Patrik Kędzierski z ZGO w Jarocinie. Na zakończenie spotkania i dla utrwalenia wiadomości każdy uczestnik otrzymał plakietkę informacyjną o zasadach segregacji odpadów obowiązujących w naszej gminie.

Zajęcia zorganizowała p. Agnieszka Półchłopek

To jest opis kategorii2.
0 element(y|ów)