Strona główna
Ogłoszenia
Prawo szkolne
Regulaminy
Konkursy
Udział w programach
Podręczniki 2010/2011
Zapisy do szkoły
Oddział przedszkolny
Klasa I 2010/2011
Nasze sukcesy
Kronika 2008/09
Zjazd Absolwentów
Odpowiedzi
Wynajem pomieszczeń
Schronisko młodzieżowe
Stowarzyszenie
rajd
wydarzenia 2008/09
wydarzenia 2009/10
Linki
Czy wiesz co jesz - program


10 paźdzernika 2009 r. - Wycieczka autokarowo – kolejowa do Rakoniewic i Wolsztyna

10 października 2009 roku Stowarzyszenie "Życzliwi Dwójce” zabrało grupę 35 –osobową – dzieci z Radzewa i Bnina na niepowtarzalną wycieczkę autokarowo – kolejową. Celem naszego wyjazdu były miasta Rakoniewice i Wolsztyn.
Dzieci wraz z opiekunami: p. Jolantą Ratajczak, p. Mirosławem Grzybkiem i p. Andrzejem Tarnawskim wyruszyli wczesnym rankiem do Rakoniewic.

Największą atrakcją tego miasta jest Wielkopolskie Muzeum Pożarnictwa, mieszczące się w dawnym zborze ewangelickim z 1763 r.

 
Wycieczkowicze z zainteresowaniem oglądali eksponaty dokumentujące tradycje i historię straży na terenie Wielkopolski. Szczególne zainteresowanie wzbudziły zgromadzone wozy strażackie. W muzeum znajduje się 25 takich samochodów.
Muzeum Pożarnictwa zajęło I miejsce w tegorocznym plebiscycie Wielkie Odkrywanie Wielkopolski w kategorii atrakcje turystyczne. W budynku muzeum mieliśmy również okazję obejrzeć wystawę związaną
z historią tego regionu.

Po wyjściu z muzeum udaliśmy się na miejski rynek w Rakoniewicach, aby zobaczyć znajdująca się tam fontanną oraz drewniane domy podcieniowe.

Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Muzeum Parowozów w Wolsztynie. Dzieci obejrzały kolekcje 20 parowozów, zabytkowe drezyny ręczne oraz różnego rodzaju sprzęt i akcesoria kolejarskie. Kilkanaście z parowozów jest w pełni sprawnych i prowadzi regularne pociągi osobowe z Wolsztyna do Poznania, Leszna i  Zbąszynka. Grupa miała okazję zobaczyć przygotowanie parowozu do wyjazdu w trasę. 

Następnym punktem wycieczki byl Skansen Budownictwa Ludowego Zachodniej Wielkopolski. Na terenie skansenu zobaczyliśmy obiekty architektury wiejskiej z XVIII – XIX wieku, a także sprzęty, narzędzia oraz przedmioty służące mieszkańcom do pracy i życia codziennego w zagrodzie.    

Atrakcją był jeden z najstarszych czynnych wiatraków w Polsce. Dzieci poznały wyposażenie młyna, pracę młynarza oraz zasady działania wiatraka.

Ostatnim punktem wycieczki była podróż pociągiem z Wolsztyna do Poznania. Dla niektórych uczestników było to ogromne przeżycie, bowiem pierwszy raz miały okazję podróżować tym środkiem lokomocji.
           
Do domu wróciliśmy późno, zmęczeni, ale bardzo zadowoleni. Na pamiątkę naszego wyjazdu każdy uczestnik otrzymał od organizatora broszurkę, która nie pozwoli zapomnieć o naszej wspólnej wyprawie. 

Wycieczkę zorganizowały pp. J. Ratajczak i I. Bieracka. 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

19 września 2009 r.- Rajd pieszy - ścieżką przyrodniczo – edukacyjną „Bobrowy Szlak”

Stowarzyszenie „Życzliwi Dwójce” działające przy SP nr 2 w Kórniku wraz z głównymi organizatorkami pp. I. Biernacką i J. Ratajczak zorganizowało dla dzieci ciekawą formę sobotniego wypoczynku. Uczniowie ze szkół w Szczodrzykowie, Kórniku, Radzewie i Bninie wzięli udział w rajdzie pieszym ścieżką przyrodniczo –edukacyjną „Bobrowy Szlak”
19 września 2009 roku 50 uczestników pod opieką wychowawców udało się autokarem do Czmońca, gdzie oczekiwał na nas twórca Bobrowego Szlaku, a zarazem nasz przewodnik pan Zbigniew Tomaszewski. Razem odbyliśmy interesujący spacer Starorzeczem Warty, gdzie dzieci przeżyły ciekawą lekcję przyrody w terenie.

 
Bardzo dobrze wiemy, że nic tak nie uczy, jak bezpośredni kontakt z przyrodą i możliwość jej „dotknięcia”. Rajdowicze poznali piękno najbliższej okolicy oraz życie mieszkańców łąk i lasów. Pan Z. Tomaszewski dzięki swoim opowieściom dostarczył młodym uczestnikom rajdu wiele wrażeń. Szczególną atrakcją było wejście na 15 – metrową wieżę widokową, z której rozpościerał się wspaniały widok na okolice.

 

Podczas rajdu odbyło się małe grzybobranie. Okazało się, że na szlaku znaleźliśmy maślaki, podgrzybki i borowiki.

  
Na zakończenie pieszej wędrówki organizatorzy przygotowali dla dzieci ognisko z kiełbaskami oraz krótki quiz sprawdzający zdobytą wiedzę.

  
Na pożegnanie , każdy uczestnik rajdu otrzymał od pana Zbigniewa Tomaszewskiego pamiątkową kartkę, a od organizatora broszurkę, która nie pozwoli zapomnieć o wspólnej wyprawie. Mamy nadzieje, że zachęci ona do aktywnego wypoczynku dzieci wraz z rodzicami.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------