Strona główna
Ogłoszenia
Prawo szkolne
Regulaminy
Konkursy
Udział w programach
Podręczniki 2010/2011
Zapisy do szkoły
Oddział przedszkolny
Klasa I 2010/2011
Nasze sukcesy
Kronika 2008/09
Zjazd Absolwentów
Odpowiedzi
ciężkie tornistry
Wynajem pomieszczeń
Schronisko młodzieżowe
Stowarzyszenie
Linki
Czy wiesz co jesz - program


Zgodnie z rozporządzeniem MEN z dnia 25 sierpnia 2009 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w szkołach ,, …w pomieszczeniach szkoły zapewnia się uczniom możliwość pozostawienia części podręczników i przyborów szkolnych …” . Przepis ten dotyczy jednak tylko klas, które rozpoczynają realizację nowej podstawy programowej, a więc obecnej klasy pierwszej. W naszej szkole uczniowie klas I – III od wielu lat mają możliwość pozostawiania książek, ćwiczeń, kart pracy i przyborów szkolnych - w większości sal uczniowie posiadają swoje szuflady.

Gorsza sytuacja jest jednak w klasach IV – VI. Naszej szkoły nie ominął również ogólnopolski problem ciężkich tornistrów. Nauczyciele klas IV – VI od wielu lat stosowali różne działania mające na celu odciążenie tornistrów. Dzieci pozostawiały w szkole podręczniki, farby, bloki rysunkowe i inne materiały. Z dziennym wyprzedzeniem informowano uczniów o zmianach planu, co pozwalało na znaczne odciążenie uczniowskich plecaków.

Zdrowie naszych uczniów jest dla nas najważniejsze, dlatego dyrektor szkoły zwołał specjalne posiedzenie członków zespołu nauczycieli klas IV – VI w celu szczegółowego przeanalizowania całego problemu. Spotkanie odbyło się 29 września, obecnych było 15 nauczycieli. Każdy z nauczycieli wypowiedział się w sprawie przynoszenia zeszytów, podręczników i książek w zakresie swojego przedmiotu. Wybór podręcznika jest zadaniem nauczyciela – tak określa to rozporządzenie MEN. Wybór zeszytu, zestawu przyborów należy do ucznia i jego rodzica. Żaden z nauczycieli nie nakazał uczniom noszenia grubych zeszytów w sztywnej oprawie, dodatkowych notesów na kartkówki.

Uzgodniono, że

1.      Uczeń może pozostawić w szkole podręcznik, ćwiczenia, zeszyt w przypadku gdy nie są one konieczne do odrobienia zadania domowego. Decyzja o pozostawieniu należy do ucznia. Wszystkie przedmioty uczniowie zostawiają w klasie we wskazanym miejscu. Sale są zamykane przez nauczyciela na  klucz. Szkoła nie bierze odpowiedzialności za pozostawione przedmioty.

2.      Na informatykę uczniowie mogą nosić jeden podręcznik na parę.

3.      Nauczyciele będą informować uczniów o możliwości nieprzynoszenia podręczników, ćwiczeń  czy zeszytów na daną lekcję.

4.      W klasach na godzinach wychowawczych zostaną przeprowadzone pogadanki na temat higieny pracy ucznia, ochrony zdrowia, zawartości tornistrów szkolnych, możliwości ich odciążenia.

5.      Na lekcjach w-f uczniowie otrzymają szczegółowy instruktaż nt. prawidłowego noszenia  tornistrów.

6.      Każdy uczeń przynosi luźne kartki na kartkówki i pozostawia je w klasie (kartki wycięte ze starych zeszytów) – dzieci nie noszą w ten sposób oddzielnych notesów do wydzierania kartek.

Szanowni Rodzice:

1.      Zamieńcie grube zeszyty w sztywnej oprawie na cieńsze w miękkiej. Na pewno lżejszy będzie zeszyt 32 lub 60 kartkowy w miękkiej oprawie niż 100 kartkowy w sztywnej. Nie kupujcie dzieciom zeszytów 150 czy 200 kartkowych.

2.      Kontrolujcie na bieżąco zawartość tornistra. Powinny tam być książki i przybory niezbędne uczniowi na dany dzień. Obserwuje się częste przypadki pakowania tornistra jeden raz w poniedziałek na cały tydzień, noszenie starych śniadań.

3.      Kontrolujcie zawartość piórnika. Uczeń nie musi nosić dwóch piórników, ani zestawu 24 sztuk kredek.

4.      Przy zakupie nowego tornistra zwróćcie uwagę na jego wagę – tornister powinien być lekki. Nasze sklepy oferują już tornistry na kółkach.

5.      Na lekcje w-f zaopatrzcie dziecko w lekkie obuwie. Niestety nie można zostawiać go w szkole – obuwie musi być wietrzone.

6.      Zwróćcie uwagę na poprawne noszenie tornistra przez dziecko (na obu ramionach).

Tylko wspólnie możemy zadbać o zdrowie naszych dzieci.

Zespół nauczycieli klas IV – VI.