kalendarz roku szkolnego
koła zainteresowań
koncerty muzyczne 0-III

Nasza szkoła dziś

Szkoła Podstawowa nr 2 w Kórniku jest szkołą publiczną. W 2002 r. nadano jej imię Teofili z Działyńskich Szołdrskiej – Potulickiej, jednej z właścicielek Kórnika.

W skład placówki wchodzą dwa budynki: główny (wybudowany w 1903 roku) i sala gimnastyczna (od 1999 r.).
W głównym budynku znajduje się 8 sal lekcyjnych, świetlica, gabinet higienistki, zaplecze kuchenne, szatnia, pokój nauczycielski, sekretariat i gabinet dyrekcji oraz biblioteka, w której znajdują się cztery stanowiska komputerowe dla uczniów. W budynku sali gimnastycznej znajduje się aula, sale do zajęć wyrównawczych, logopedycznych, korekcyjno-kompensacyjnych itp. W jednej z sal umieszczono pracownię komputerową wyposażoną w 20 stanowisk komputerowych. 10 nowych komputerów otrzymano z EFS w ramach programu wyposażenia szkół w pracownie komputerowe (2005r.). Między budynkami znajduje się małe boisko sportowe, wyłożone pozbrukiem, z wytyczonym torem do nauki jazdy rowerem.

Do szkoły w chwili obecnej (rok 2009/10) uczęszcza 230 dzieci. Od 1 września 2009 r. do naszej szkoły chodzą dzieci sześcioletnie - mamy dwa oddziały przedszkolne.                     W szkole pracują bardzo dobrze wykształceni nauczyciele: 9 posiada prawo do nauczania dwóch przedmiotów, 1 ma ukończone trzy studia podyplomowe, 3 – dwa, a 8 jedne, 3 ukończyło kursy kwalifikacyjne do nauczania drugiego przedmiotu. Szkoła jest dobrze wyposażona w potrzebne środki dydaktyczne i audiowizualne. W lutym 2009 zainstalowano pierwszą tablicę interaktywną. W chwili obecnej posiadamy już 4 tablice interaktywne: dwie zainstalowano w salach, w których uczą się dzieci z klas I - III ( w nauczaniu zintegrowanym), jedną w sali matematycznej i jedną w sali przyrody. Szkoła jest bardzo dobrze wyposażona w pomoce dydaktyczne. We wszystkich salach posiadamy nowe lub zmodernizowane meble. W większości sal uczniowie siedzą przy jednoosobowych stolikach.Baza szkoły jest nieustannie remontowana. Od grudnia 2007 roku mamy nowe okna w budynku szkoły, od lipca 2008 - nowy dach nad budynkiem szkoły, a od grudnia nad budynkiem sali gimnastycznej. Sala gimnastyczna została wymalowana w 2009 roku. Również odnowiono jej całą szatę zewnętrzną.
Od 1 września 2009 roku dla dzieci z oddziałów przedszkolnych otwarto nowy plac zabaw.                                                                                                                                            Do najważniejszych imprez szkolnych należą: pasowanie uczniów klas I,  Dzień Patrona, Mikołajki, tematyczny bal karnawałowy (szlachecki, bajkowy), Dzień Wiosny, rekolekcje (organizowane corocznie pod wybranym hasłem), Dzień Babci i Dziadka, Dzień Nauczyciela, Dzień Dziecka. Wszystko to umożliwia prezentację umiejętności artystycznych uczniów i organizatorskich rodziców. Imprezy odbywają się w auli szkoły, w której znajduje się scena.Jedną z ważnych imprez w roku 2008/09 była organizacja Dnia Dziecka w plenerze. Imprezę zorganizowali rodzice i nauczyciele.

Edukacja regionalna i ekologiczna oparte są na autorskich programach nauczycieli.
Edukacja regionalna prowadzona jest od pierwszej klasy. Od kl. III uczniowie zwiedzają kolejno gminę, zaczynając od najbliższej okolicy. Działaniom regionalnym towarzyszą konkursy, powstają albumy o gminie i jej mieszkańcach, obrazy, wiersze. Jesteśmy twórcami gminnych konkursów Gmina Kórnik – historia i teraźniejszość i O samorządzie lokalnym.

Współpraca z instytucjami gminy pozwala na prowadzenie wielu działań ekologicznych: wyjazdów na ścieżki ekologiczne, do oczyszczalni ścieków, konkursów np. Zagospodarowanie wysypiska. Jesteśmy twórcami Gminnego Turnieju Ekologicznego. Corocznie uczniowie przedstawiają radnym wyniki Zwiadu ekologicznego. Uczniowie segregują i sprzedają surowce wtórne takie jak makulatura i puszki. W tym roku szkolnym zbieramy również etykiety od każdej jednorazowej herbaty Lipton i zakrętki od butelek plastikowych po napojach i wodach. Dwie ostatnie zbiórki prowadzimy na zakup wózka inwalidzkiego.

Szkoła jest również organizatorem autorskich konkursów o tematyce religijnej i zasięgu dekanatu.

Uczniowie szkoły osiągają sukcesy w konkursach gminnych, ale również wyróżnienia w ogólnokrajowych konkursach wiedzy takich jak Kangur  (2002, 2008 r.) czy Olimpus (2007, 2008). W 2007 r. sukcesem zakończył się powiatowy konkurs recytatorski: I miejsce w kat. Kl. I – III oraz I w kat. kl. IV – VI.  Od lat osiągamy sukcesy w konkursach piosenek.

Szkoła osiąga również znaczne sukcesy sportowe. Do najwazniejszych należą: II miejsce w gminnym współzawodnictwie sportowym 2006 i I miejsce w 2007 r. oraz szóste w powiecie.

Swe umiejętności dzieci rozwijają na licznych kołach zainteresowań: artystyczne, matematyczne, ekologiczne, wokalne, regionalne, informatyczne, taneczne, tenisa stołowego, szachowe, sportowe.

Szkoła nieustannie się rozwija również dzięki udziałowi w programach zewnętrznych. W 2004 r. przyznano jej tytuł Szkoły z klasą. W 2005 r. certyfikat za udział w rocznym projekcie edukacyjnym Raban – recykling, a nie bałagan stwierdzający, że w szkole uczy się myśleć i żyć ekologicznie. W 2008 uczestnictwo w programie Dobrze uczyć i oceniać w szkole samorządowej przyniosło kolejny tytuł, tym razem szkoły, w której ocenia się kształtująco.

W 2007 roku dzięki inicjatywie nauczycieli i rodziców powstało przy szkole stowarzyszenie Życzliwi dwójce, którego celem jest przede wszystkim organizacja wolnego czasu dla dzieci, udzielanie pomocy pedagogiczno-psychologicznej i rehabilitacyjnej. Stowarzyszenie organizuje wycieczki dla dzieci w wolne soboty. Uczestnicy pokrywaja tylkokoszty biletów wstępu.

aktualizacja 3.01.2010 r.