Celem powyższych zajęć, było kształtowanie proekologicznej postawy młodzieży poprzez kontakt z przyrodą, pogłębianie wiedzy z zakresu biologii i ekologii, rozpoznawanie gatunków w ich naturalnym środowisku, wdrażanie do prowadzenia obserwacji terenowych i ich dokumentowania, poznawanie walorów przyrodniczo-krajobrazowych Wielkopolski; W zajęciach zorganizowanych 26 września 2008r, przez p. A. Półchłopek uczestniczyło 40 uczniów z 4 szkół podstawowych gminy oraz 4 nauczycieli. W trakcie przejazdu na trasie Kórnik – Środa Wlkp – Jarocin – Ostrów Wlkp – Dolina Baryczy – Antonin – Ostrzeszów – Kepno – Siemianice – Nowa Wieś uczniowie poznawali fakty i ciekawostki na temat mijanych miejscowości.
W Leśnym Zakładzie Doświadczalnym Śiemianice odbyły się ciekawe zajęcia dydaktyczne.
W klasie Leśnej, pośród szumu i zieleni drzew uczestnicy zapoznawali się z etapami pracy leśników, rozpoznawali gatunki drzew po liściach, korze i drewnie, oglądali paśniki i ambonę obserwacyjną.
W izbie muzealnej mogli oglądać, oprócz wspaniałych zdjąć najcenniejszych ekosystemów leśnych, eksponaty zwierząt żyjących w lesie – sarny, jelenie, borsuki, jenoty, lisy, jeże, sowy, krogulce oraz ciekawostkę ornitologiczną – gadożera.
W drugiej części zajęć w Arboretum uczestnicy, podzieleni na małe grupy, brali udział w zajęciach dydaktycznych z kartami pracy. Przy realizacji zadań musieli wykazać się wiedzą, spostrzegawczością oraz zmysłowymi umiejętnościami badawczymi. Przydatne okazały się też zdolności plastyczne.
Na zakończenie zajęć dla wszystkich uczestników odbył się quiz z pytaniami. Przygotowano też ognisko z pieczonymi kiełbaskami, które po wielu godzinach spędzonych w lesie smakowały wyjątkowo.
Na podstawie ilości uzyskanych punktów najlepszym przyrodnikom z poszczególnych szkół wręczono nagrody rzeczowe, a nauczycielom książki edukacyjne.