Strona główna
Ogłoszenia
Prawo szkolne
Regulaminy
Konkursy
Udział w programach
Podręczniki 2010/2011
Zapisy do szkoły
Oddział przedszkolny
Klasa I 2010/2011
Nasze sukcesy
Kronika 2008/09
Zjazd Absolwentów
Odpowiedzi
Wynajem pomieszczeń
Schronisko młodzieżowe
Stowarzyszenie
rajd
wydarzenia 2008/09
wydarzenia 2009/10
Linki
Czy wiesz co jesz - program


- Śladami Tytusa Działyńskiego

W dniu 18 października 2008 roku uczniowie szkół podstawowych gminy Kórnik uczestniczyli w II edycji rajdu z cyklu „Poznajemy naszą gminę i jej mieszkanców”. Jego organizatorem jest stowarzyszenie ,,Życzliwi Dwójce" działające przy SP nr 2 w Kórniku.

Pierwszy rajd odbył się w roku 2007 – wtedy uczniowie poznawali postać legendarnej Białej Damy – patronki SP nr 2 w KórnikuTeofili z Działyńskich Szoldrskiej -Potulickiej. Drugi rajd poświęcono Tytusowi Działyńskiemu.
Uczestnicy rajdu spotkali się w SP nr 1 w Kórniku, bo właśnie ta szkoła nosi imię Tytusa Działyńskiego.


Przybyłych do szkoły uczniów i ich opiekunów przywitała v-ce dyrektor SP nr 1 – pani Małgorzata Achtabowska oraz organizatorzy rajdu pp. Z. Talarczyk (prezes stowarzyszenia) oraz T. Lubińska (bibliotekarz SP nr 1 w Kórniku) 
Życie i dokonania Tytusa Działyńskiego wszystkim zgromadzonym przedstawił uczeń klasy szóstej – Jędrzej Jakubowski. Zaprosił też wsyzstkich ucyestnikw rajdu do zwiedzenia wystawy, na której można było obejrzeć zbiory zgromadzone przez Tytusa Działyńskiego     i jego rodzinę.

Ze Szkoły Podstawowej nr 1 biorący udział w rajdzie udali się pod ratusz w Kórniku, żeby uczcić tam pamięć mieszkańców Kórnika rozstrzelanych przez Niemców podczas II wojny światowej. 20 października minęła 70 rocznica tego tragicznego wydarzenia.  


O tych wydarzeniach opowiedziała uczniom pani Krystyna Kowalczyk – nauczycielka Gimnazjum nr 1 w Kórniku. Pod tablicą rozstrzelanych uczniowie wszystkich szkól podstawowych złożyli kwiaty i uczcili pamięć pomordowanych minutą ciszy.

Ulicą Działyńskiego trasa rajdu wiodła do kościóła w Kórniku. W nim znajdują się grobowce rodziny Działyńskich, a na zewnątrz budynku kościoła tablica poświęcona członkom tej zasłużonej dla naszej gminy rodziny.


Dalej udaliśmy sie do zamku do zamku. Uczestnicy Rajdu zwiedzili zamkowe komnaty, bibliotekę zbiorów specjalnych oraz wysłuchali ciekawych opowieści o eksponatach muzealnych, bibliofilskich i przyrodniczych zgromadzonych przez Tytusa Działyńskiego oraz jego rodzinę.


Uczestnicy rajdu przed pomnikiem Tytusa Działyńskiego na placu zamkowym.

Spod zamku w Kórniku uczestnicy rajdu przeszli do SP nr 2 w Kórniku, gdzie w auli czekał na nich gorący poczęstunek. Tutaj też uczniowie wzięli udział w mini-konkursie związanym z tym co podczas tego rajdu zobaczyli i usłyszeli.

Organizatorzy rajdu podziękowali wszystkim za udział i wyrazili nadzieję, że za rok znowu się spotkają, tym razem na rajdzie poświęconym prawdopodobnie hr Władysławowi Zamoyskiemu.