Strona główna
Ogłoszenia
Prawo szkolne
Regulaminy
Konkursy
Udział w programach
Podręczniki 2010/2011
Zapisy do szkoły
Oddział przedszkolny
Klasa I 2010/2011
Nasze sukcesy
Kronika 2008/09
Zjazd Absolwentów
Odpowiedzi
Wynajem pomieszczeń
Schronisko młodzieżowe
Stowarzyszenie
rajd
wydarzenia 2008/09
wydarzenia 2009/10
Linki
Czy wiesz co jesz - program


25 października 2008 r. - wycieczka do Gołuchowa i Śmiełowa

Stowarzyszenie „Życzliwi Dwójce” zorganizowało dla uczniów naszej szkoły wycieczkę z cyklu „Poznajemy Wielkopolskę – naszą małą Ojczyznę”.
Dnia 25 października 2009 roku udaliśmy się 39 osobową grupą do Gołuchowa i Śmiełowa. Stowarzyszenie zaprosiło do wzięcia udziału w wycieczce ubiegłorocznych absolwentów, którzy uzyskali bardzo dobre wyniki w nauce.

Wybór miejsc przez organizatorów nie był przypadkowy. Zamek w Gołuchowie związany jest z osobą Tytusa Działyńskiego, właściciela zamku w Kórniku.
Tytus Działyński kupił zamek w Gołuchowie dla swojego syna Jana. W latach 1872 – 85 zamek został odbudowany z inicjatywy Izabeli Czartoryskiej, żony Jana Działyńskiego – pana na Kórniku.          

Obecnie mieści się tutaj oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Podczas wędrówki po wnętrzach oglądaliśmy zbiory starożytnych waz greckich, kolekcje dzieł sztuki z różnych krajów i epok. Podziwialiśmy również kunszt renesansowych rzemieślników.


Większość dzieci znalazła się w Gołuchowie po raz pierwszy i z dużym zaciekawieniem słuchała opowieści przewodnika.

Dużą atrakcją turystyczną Gołuchowa jest zagroda żubrów, położona w pobliskim lesie. Dzieci były bardzo ciekawe i chętnie ruszyły przez rozległy park krajobrazowy, który ze względu na występowanie tu ok. 1000 gatunków odmian drzew i krzewów ma charakter arboretum. Po długim spacerze dotarli do celu.

Ujrzeliśmy piękne i dostojne żubry. Dzieci uważnie im się przyglądały i wykonywały liczne zdjęcia. Jako świetni obserwatorzy wytropiliśmy kilkanaście sztuk tych rzadkich stworzeń.

Następnym punktem wycieczki był Śmiełów. Mała wieś w powiecie jarocińskim z rewelacyjnym klasycystycznym pałacem z Muzeum im. Adama Mickiewicza.

Uczniowie z zainteresowaniem słuchali ciekawostek o samym pałacu, jak i zgromadzonych w nim eksponatach. Obejrzeli wiele pamiątek jakie pozostawił po sobie Adam Mickiewicz, który gościł w Śmiełowie w 1831 roku.

Pałac w Śmiełowie to miejsce, w którym gościło wiele znanych osobistości. Oprócz poetów byli tu tacy znani Polacy jak: Henryk Sienkiewicz, Jan Paderewski, Wojciech Kossak. Wokół pałacu rozciąga się park krajobrazowy założony na przełomie XVIII i XIX wieku w stylu angielskim. Znajdują się w nim: odsłonięty w 1970 roku pomnik Mickiewicza i tak zwany „Ogródek Zosi”.

Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w zaprzyjaźnionej stadninie koni – Folwark w Młodzikowie. Tam po trudach wycieczki organizatorzy przygotowali dla wszystkich uczestników poczęstunek. Przygotowaniem rumianych kiełbasek zajął się pan Piotr.
 
W tym samym czasie dzieci chętnie spędziły trochę czasu na placu zabaw. Ci najmłodsi i trochę starsi z radością huśtali się, kręcili na karuzeli, a jeszcze inni poszli popatrzeć na konie.

Po całodniowej wycieczce dzieci chętnie zjadły grilowe kiełbaski. Niektórym apetyt szczególnie dopisywał. Jednak nadszedł czas powrotu i musieliśmy opuścić Gospodarstwo Agroturystyczne państwa Wojciechowskich. Zadowoleni i uśmiechnięci stanęliśmy do wspólnego zdjęcia z myślą, że niebawem tu wrócimy.

Stowarzyszenie pokrylo koszt autokaru, a uczestnicy biletu wstępu. 

Wyjazd zorganizowały pp. I. Biernacka i J. Ratajczak.