Strona główna
Ogłoszenia
Prawo szkolne
Regulaminy
Konkursy
Udział w programach
Podręczniki 2010/2011
Zapisy do szkoły
Oddział przedszkolny
Klasa I 2010/2011
Nasze sukcesy
Kronika 2008/09
rozpoczęcie roku szkol.
rozpoczęcie roku katech.
miniwarsztaty ekologiczne
VII wystawa zwierząt
wycieczka z Aquanetem
zajęcia terenowe
spotkanie z Ł. Wierzbickim
Święta Bożego Narodzenia
Dzień Babci i Dziadka
Zjazd Absolwentów
Odpowiedzi
Wynajem pomieszczeń
Schronisko młodzieżowe
Stowarzyszenie
Linki
Czy wiesz co jesz - program


Uczniowie klas szóstych – VI a w dniu 23.IX, a VI b w dniu 30. IX uczestniczyli w zajęciach terenowych pod hasłem „ Wędrówka wody”, które odbyły się w ramach projektu „Zielona Szkoła w Bninie” dzięki uprzejmości firmy Aquanet . Wycieczka była kolejnym etapem realizacji projektu opracowanego i realizowanego przez p. A. Półchłopek.
Z góry pragniemy podziękować  Aquanetowi za umożliwienie nam odbycia tak pouczającej lekcji.


Bóbr Plusk towarzyszył nam w podróży.

Celem zajęć prowadzonych przez nauczyciela przyrody, było zapoznanie: ze sposobem i miejscem pobierania wody z rzeki Warty, etapami produkcji wody pitnej, procesami uzdatniania wody i jej biomonitoringu, procesami i etapami oczyszczania ścieków na terenie Centralnej Oczyszczalni Ścieków, możliwościami wykorzystania biogazu oraz osadów.
Równocześnie zajęcia miały na celu kształtowanie proekologicznej postawy oraz przekonania o potrzebie: racjonalnego gospodarowania zasobami wodnymi, oszczędzania wody we własnym domu, odpowiedzialności za jakość naszych wód.
Na terenie Stacji Uzdatniania, gdzie towarzyszył nam Plusk, uczniowie poznali etapy produkcji wody. Przeszliśmy przez: hale odżelaziaczy, gdzie z wody płynącej pod dużym ciśnieniem usuwa się żelazo i mangan, hale filtrów, gdzie z wody usuwane są najmniejsze zawiesiny, zbiornik wody czystej, stację biomonitoringu wody, gdzie nad jej czystością czuwa 8 małży – szczeżuji, budynek chlorowni. Uczniowie nie spodziewali się, jak bardzo technologicznie skomplikowana,  kosztowna oraz chroniona jest produkcja zwykłej, czystej wody.
Trzecim miejscem naszej wędrówki była Centralna Oczyszczalnia Ścieków w Koziegłowach.
Pierwszy etap oczyszczania mechanicznego to hala krat, potem piaskowniki i osadniki wstępne. Stamtąd ścieki przechodzą do części biologicznej - do reaktorów biologicznych, w których bakterie i pierwotniaki zjadają związki azotu i fosforu w warunkach tlenowych i niedoboru tlenu. Oczyszczony ściek trafia do osadników wtórnych, a stamtąd na powrót do Warty.

Tak kończy się „wędrówka wody” i nasze zajęcia. 

„Po takich zajęciach zupełnie inaczej patrzy się na wodę lecącą z kranu” – mówili na zakończenie uczniowie.